Celem projektu było kompleksowe wsparcie integracji obywateli i obywatelek państw trzecich oraz członków i członkiń społeczeństwa przyjmującego.
Projekt obejmował trzy główne obszary działań:
• Prowadzenie Migranckiego Centrum Wsparcia świadczącego pomoc dla migrantek i migrantów w zakresie adaptacji do życia w Polsce, w tym m.in. indywidualne konsultacje i poradnictwo dotyczące wynajmu mieszkania, meldunku, opieki zdrowotnej oraz dostępu do edukacji, usługi tłumaczeniowe, szkolenia, warsztaty i zajęcia grupowe dotyczące asertywności, umiejętności identyfikowania i reagowania na dyskryminację (np. na rynku nieruchomości), kultury polskiej, zwiększania dostępu do oferty kulturalnej i komercyjnej oraz usług urzędów w Polsce.
• Działania wspierające integrację na rynku pracy obejmujące m.in.: poradnictwo i konsultacje indywidualne dotyczące przygotowania CV i listu motywacyjnego oraz uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjne, doradztwo dot. pracy w Polsce oraz rozliczeń podatkowych (w tym przygotowywania PIT-u). W ramach projektu organizowane były staże firmach, organizacjach i instytucjach, które umożliwiły klientkom i klientom nabycie doświadczenia w wybranym zawodzie.
• Działania publikacyjne, w tym:
– informatory dotyczące praktycznych aspektów funkcjonowania w Polsce takich jak: edukacja dzieci i osób dorosłych, mieszkanie, meldunek, przygotowanie do szukania pracy w Polsce, wprowadzenie do kultury polskiej, opieka zdrowotna i ubezpieczenie zdrowotne.
– Książka pt. „(Nie)widzialne granice – o tym co dzieli i co łączy w wielokulturowości” w innowacyjny i nietypowy sposób pokazująca wielokulturowość Polski oraz Warszawy.
– wywiady i rozmowy w ramach serii „Rozmowy o Różnorodności” (RoR) przybliżające tematykę różnorodności społecznej.
Nr projektu: 61/10/EFI