Pod redakcją Anny Grudzińskiej i Katarzyny Kubin
Publikacja składa się z 9 artykułów zagranicznych, przetłumaczonych na język polski, krytycznie analizujących takie zagadnienia jak równe traktowanie, zjawisko dyskryminacji czy wykluczenie w środowisku szkolnym ze względu na pochodzenie kulturowe, etniczne, narodowego, czy wyznanie. Teksty zostały napisane w oparciu o wyniki badań prowadzonych przez naukowców w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Anglii i Szwecji.
Mimo odwoływania się do doświadczeń zagranicznych, artykuły dotykają problematyki i opisują sytuacje, które będą łatwo rozpoznawalne dla osób pracujących w systemie oświaty w Polsce i mających doświadczenie w pracy z uczniami i uczennicami migranckimi. Nazywają problemy i trudności wprost oraz rozważają rozwiązania, które mogą okazać się inspirujące i praktyczne także w polskim kontekście. Artykuły diagnozują różnorodne czynniki, praktyki i normy warunkujące równy dostęp do edukacji dzieci migranckich, dzięki temu stanowią cenny wkład do debaty na ten temat, która ma miejsce w Polsce.
Jeżeli interesuje Cię ta pozycja, polecamy również:
Tytuł: „Ukryty program szkoły a równy dostęp do edukacji. Wybór tekstów”
Redakcja: Anna Grudzińska, Katarzyna Kubin
ISBN: 978-83-7910-002-6
Wydawca: Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2014
Nakład: 800 egz. (do wyczerpania nakładu)
Wersja drukowana publikacji jest dostępna bezpłatnie do wyczerpania nakładu. W celu zamówienia egzemplarza, prosimy wysłać zgłoszenie na adres: biuro@ffrs.org.pl. Ze względu na ograniczenia nałożone przez prawa autorskie do tekstów, książka nie mogła być wydana w wersji elektronicznej.
Jest to niezwykle ważna publikacja podejmująca bardzo aktualny temat. Obecnie przed polskim społeczeństwem i polskim systemem szkolnictwa stoi wiele wyzwań dotyczących wielokulturowości, przez co książka ta ma tym większe znaczenie. Redaktorki dokonały bardzo ciekawego i trafnego wyboru tekstów poruszających zróżnicowaną problematykę. Dzięki temu publikacja ma charakter przekrojowy i daje szerszy kontekst do wykorzystania w dyskusji nad polskim systemem edukacji. Na szczególną uwagę zasługują artykuły dotyczące kształcenia nauczycieli pod kątem pracy z klasami międzykulturowymi – w Polsce jest to obszar poważnie zaniedbany. Książką jest pozycją obowiązkową dla osób specjalistycznie zajmujących się tematyką międzykulturowości w środowisku szkolnym, w tym szczególnie dla pracowników i pracownic placówek oświatowych i to nie tylko tych, do których już uczęszczają cudzoziemscy uczniowie i uczennice.
Piotr Bystrianin, Prezes Zarządu Fundacji Ocalenie
Postawionym przez redaktorki celem książki jest dobitne pokazanie na przykładach z kilku różnych kontekstów kulturowych, jak ukryty program szkoły przyczynia się do dyskryminacji uczniów i uczennic imigranckich. Przykłady pochodzą z krajów o ugruntowanej instytucjonalnej reakcji na obecność imigrantów – państw, w których wdrożono dosyć zaawansowane działania na rzecz włączania uczniów i uczennic imigranckich (…). Książka bardzo dobrze pokazuje zagrożenie wykluczeniem, które nie jest konsekwencją celowej bezpośredniej dyskryminacji, ale wynika ze struktury i sprzeczności między instytucjami społeczeństw przyjmujących oraz ukrytych, często nieuświadamianych założeń dotyczących tego, kim ma być uczeń czy uczennica, do czego ma prowadzić edukacja i jak zachowują się zaangażowani rodzice.
dr Mikołaj Pawlak, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego
Wprowadzenie, Anna Grudzińska
Część I: Strategie uczniów i uczennic wobec wykluczenia w szkole
Część II: Nauczyciele i nauczycielki wobec wykluczenia w szkole
Część III: Równy dostęp do edukacji – co to znaczy?